یکی از پرطرفدارترین انواع کفپوش، پارکت لمینت است. پارکت لمینت با تکیه بر خصوصیات منحصر به فرد خود توانسته است بخش قابل توجهی از بازار کفپوش‌ را به خود اختصاص دهد. در مطلبی با عنوان پارکت لمینت چیست، با خصوصیات و ویژگی‌های پارکت لمینت‌ها آشنا شدیم. با توجه به تنوع بالای این کفپوش، در این مطلب می‌خواهیم انواع پارکت لمینت‌ها را بشناسیم. پارکت لمینت‌ها از گونه‌های مختلف قابل دسته‌بندی هستند.

  • انواع پارکت لمینت از نظر نحوه نصب
  • انواع پارکت لمینت از نظر ظاهر و تشابه
  • انواع پارکت لمینت از نظر ساختار
  • انواع پارکت لمینت از نظر نحوه ساخت
  • انواع پارکت لمینت از نظر الگو
  • انواع پارکت لمینت از نظر مقاومت سایشی

انواع پارکت لمینت از نظر نحوه نصب

یکی از بهترین روش‌های ممکن برای دسته‌بندی انواع پارکت لمینت، دسته‌بندی بر اساس نحوه نصب آن است. انواع روش‌های نصب پارکت لمینت در ادامه ذکر شده است:

پارکت لمینت بدون نیاز به چسب

پارکت لمینت‌های جدید غالبا اینگونه تولید می‌شوند. در این روش نصب، پارکت‌ها اصطلاحا در هم قفل (کلیک) و فیکس می‌شوند و دیگر نیازی به استفاده از هیچگونه ماده یا ابزار (مثل چسب، میخ، پیچ و...) نیست. ظرافت نصب این پارکت‌ها بسیار بالاست و در نصب آنها باید دقت کرد چرا که اگر کلیک آنها با مشکل مواجه شود، نصب به خوبی انجام نشده و بعد از مدت کوتاهی به صدا خواهد افتاد. پارکت لمینت‌های از این نوع، به علت آسانی و سرعت بالای نصب، در بازار فروش زیادی را به خود اختصاص داده است.

https://youtu.be/Dpk4fr6ILMU

پارکت لمینت چسبی

نوعی از پارکت لمینت‌ها نیز وجود دارند که همانطور که از عنوان پیداست، برای نصب آنها باید از چسب استفاده شود. استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت، استحکام زیادی به آن می‌بخشد. اما ویژگی منحصربه‌فرد قابلیت جمع‌آوری دیگر برای این نوع پارکت لمینت وجود ندارد. همچنین برای نصب آن به زمان و هزینه‌ی بیشتری نیاز است.

https://youtu.be/tuJdc8LD3wY

پارکت لمینت‌های دارای برچسب

در این پارکت لمینت دیگر نیازی به استفاده از چسب جداگانه نیست. صفحات این کفپوش خودشان دارای چسب هستند. به همین دلیل تنها کاری که باید برای نصب انجام شود، کندن لایه محافظ چسب و چسباندن کفپوش است. البته در بعضی برندها، فعال شدن چسب نیازمند وجود رطوبت است. بنابراین توصیه می‌شود پیش از خرید، حتما از نحوه نصب پارکت لمینت مورد نظر اطلاع پیدا کرده و هنگام نصب نیز حتما کتابچه راهنما و دستورالعمل اجرا مطالعه شود.

انواع پارکت لمینت از نظر ظاهر

به مدد پیشرفت تکنولوژی چاپ و افزایش کیفیت آن، روز به روز به تنوع طرح پارکت لمینت‌ها افزوده می‌شود و همین موضوع باعث شده کفپوش پارکت لمینت به شدت مورد توجه طراحان و سازندگان قرار بگیرد. در ادامه انواع پارکت لمینت را از نظر ظاهری و میزان شباهت آن‌ها به هم دسته‌بندی می‌کنیم.

پارکت لمینت طرح پلاستیک

پارکت لمینت‌های طرح پلاستیک به اندازه پارکت لمینت‌های طرح چوب محبوب نیستند. اما این پارکت لمینت‌ها از نظر کاربرد، طیف گسترده‌تری را در بر می‌گیرند. پارکت لمینت‌های طرح پلاستیک همانند سایر پارکت لمینت‌ها دارای لایه دکور است و از نظر تنوع توانسته نسبت به پارکت لمینت‌های طرح چوب، بسیار متنوع‌تر باشد.

نکته دیگری که در این نوع پارکت لمینت باید به آن بپردازیم، حساسیت آن نسبت به آب است. همانطور که در مطلب پارکت لمینت چیست کامل توضیح داده شد، پارکت لمینت دارای ساختاری ۴ لایه است که لایه میانی آن نیز از فیبر است. به همین دلیل بر خلاف انتظاری که از نام این نوع پارکت لمینت داریم، مقاومت چندانی در مقابل رطوبت ندارد. در نتیجه بهتر است از این کفپوش لمینت در حمام، سرویس بهداشتی و هر مکانی که رطوبت زیادی در آن وجود دارد استفاده نشود.

پارکت لمینت طرح سنگ

پارکت لمینت‌های طرح سنگ، بسیار به سنگ واقعی شباهت دارد. زیبایی این کفپوش لمینت به اندازه‌ای است که آن را می‌توان به عنوان یک لمینت لوکس مورد استفاده قرار داد به همین دلیل این پارکت لمینت مورد توجه بسیاری از طراحان واقع شده است. از برجسته‌ترین ویژگی‌های این کفپوش می‌توان به تنوع رنگ، بافت بی‌نقص و یکپارچه، وجود عمق و رگه‌ در آن اشاره کرد که تصویری کاملاً طبیعی از سنگ را در مقابل چشمان بیننده به نمایش می‌گذارد.

پارکت لمینت طرح کاشی

پارکت لمینت طرح کاشی شباهت بسیار زیادی به انواع کاشی و سرامیک دارد. این شباهت از جهات مختلفی قابل شناسایی است. اول از همه طرحی که بر روی پارکت لمینت چاپ می‌شود همانند طرح کاشی است. در این نوع پارکت لمینت ابعاد صفحات نیز در مقایسه با سایر پارکت لمینت‌‌ها متفاوت است. این نوع کفپوش لمینت دارای ۳۰ الی ۴۰ سانت عرض و ۹۰ الی ۱۲۰ سانت طول هستند. البته برخی از آن‌ها نیز دارای مساحت ۳۰ الی ۶۰ سانت مربع هستند که بسیار به سرامیک شباهت دارند.

انواع پارکت لمینت از نظر بافت

پارکت لمینت باید بافتی متناسب با ظاهر (چوب، پلاستیک، سنگ یا کاشی) داشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود پیش از خرید پارکت لمینت، حتما آن را در زیر نورهای مختلف بررسی کنید تا بتوانید ظاهر آن را در ساعات مختلف روز بررسی کنید. ظاهر پارکت لمینت در ساعات مختلف روز به شدت تحت تأثیر بافت آن قرار دارد.

توجه داشته باشید که بافت‌های نازک‌تر در مقابل لغزش مقاوم‌ترند که یکی از مهمترین مواردی است که در خرید پارکت لمینت آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی باید به آن توجه داشت.

از نظر بافت، انواع پارکت لمینت به کلاس‌های زیر دسته‌بندی می‌شود:

پارکت لمینت برجسته

این کلاس پارکت لمینت از مواد پلیمری حساس به گرما تولید می‌شود. سطح آن از شیارهایی تشکیل شده است که به صورت برجسته بر روی آن چاپ می‌شود. این شیارها به دو صورت بر روی این پارکت لمینت حک می‌شود:

برجسته معمولی: در این مدل یک الگو بر روی تمامی صفحات اعمال می‌شود. به بیانی دیگر برجستگی روی تمامی پارکت لمینت‌های این مدل مشابه همدیگر است.

برجسته EIR (Embossed in Register): در این مدل برجستگی بر اساس تصویر موجود در لایه دکور ایجاد می‌شود به طوری که برجستگی‌ها بر شیارهای موجود بر روی تصویر چوب منطبق است. به همین دلیل این مدل نمایی بسیار طبیعی دارد.

انواع پارکت لمینت از نظر نحوه ساخت

همانطور که می‌دانیم پارکت لمینت از ۴ لایه مجزا ساخته می‌شود که این لایه‌ها در نهایت بر روی هم قرار گرفته و با روش‌های متنوعی از جمله پرس به هم می‌چسبند. چگونگی اتصال این ۴ لایه، خود معیاری برای دسته‌بندی انواع پارکت لمینت است که در ادامه این دسته‌بندی ارائه خواهد شد:

لمینت فشار بالا  (HPL)

در این روش، صفحات (لایه‌ها) با طی کردن یک فرایند ۲ مرحله‌ای به هم می‌چسبند. لمینت فشار بالا معمولاً توسط برندهای معتبر تولید می‌شود. در این روش ابتدا صفحات به چسب آغشته می‌شوند و بر روی هم قرار می‌گیرند و در مرحله دوم با اعمال فشار زیاد به صفحه‌ا‌ی واحد بدل می‌شوند. پارکت لمینت‌‌هایی که با استفاده از HPL تولید می‌شوند نسبت به پارکت لمینت‌‌هایی که با روش دوم (DPL) تولید می‌شوند از دوام بالاتری برخوردارند.

لمینت فشار مستقیم  (DPL)

تقریباً اکثریت پارکت لمینت‌ها با استفاده از روش فشار مستقیم تولید می‌شوند. در این روش ابتدا تمام ۴ لایه بر روی هم قرار می‌گیرند و سپس با اعمال گرما و فشار به شکلی پیوسته تبدیل می‌شوند. در این روش، تمام مواد در یک مرحله با هم ادغام می‌شوند. به همین دلیل از هزینه‌های تولید کاسته می‌شود.

انواع پارکت لمینت از نظر استاندارد سایشی

یکی از مهمترین روش‌های دسته‌بندی انواع پارکت لمینت، دسته‌بندی آ‌ن‌ها بر اساس استاندارد سایشی AC (Abrasive Standard) است. استاندارد سایشی عددی است که نشان‌دهنده میزان مقاومت پارکت لمینت در مقابل فرسایش است. این عدد معمولا مقداری در بازه‌ی ۱ الی ۵ است که ۱ نشان‌دهنده کمترین میزان مقاومت و ۵ بیشترین میزان مقاومت است. هر چقدر که میزان این عدد به سمت ۵ برود به دوام پارکت لمینت افزوده می‌شود. بر همین اساس می‌توان کاربری خاصی را برای هر مقدار درنظر گرفت:

AC 1) پارکت لمینت‌هایی با این میزان مقاومت سایشی بهتر است در مناطق کم تردد، مانند اتاق خواب خانه مورد استفاده قرار بگیرد.

AC 2) پارکت‌ لمینت‌هایی که مناسب اتاق‌هایی با میزان تردد متوسط هستند، مثل اتاق پذیرایی.

AC 3) پارکت‌ لمینت‌هایی که استفاده در اماکن مسکونی پرتردد مناسب هستند. علاوه بر راهروهای خانه و آشپزخانه، از چنین پارکت لمینت‌‌هایی می‌توان در محیط‌های اداری کم ترافیک نیز استفاده کرد.

AC 4) پارکت لمینت‌های دارنده‌ی این استاندارد به منظور استفاده در محیط‌های اداری با تردد معمولی طراحی و تولید شده‌اند. از آنها در هر جای خانه نیز به راحتی می‌توان استفاده کرد.

AC 5) پارکت لمینت‌هایی با استاندارد سایشی ۵ برای نصب در تمامی محیط‌های مسکونی و اداری و تجاری مناسب هستند. این استاندارد بیانگر بالاترین دوام و مقاومت پارکت لمینت است.

پارکت لمینت، متناسب با هر سلیقه

همانطور که ملاحظه کردید پارکت لمینت با توجه به معیارهای متفاوتی دسته‌بندی می‌شود. آشنایی با این دسته‌بندی‌ها می‌تواند در هنگام خرید پارکت لمینت بسیار مفید باشد. این دسته‌بندی‌ها به خریداران کمک می‌کند تا بتوانند از میان انواع پارکت لمینت مناسب‌ترین آن‌ها را با توجه به شرایط خاص و منحصر به فرد خود انتخاب کنند.