یکی از مهمترین و اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها، انتخاب نوع و شکل ظاهری کفپوش ساختمان است که نقش بسیار مهمی در زیباسازی محیط داشته و همواره از دغدغه‌های اصلی معماران، طراحان و همچنین کارفرمایان است.

در میان کفپوش‌های متنوعی که در بازار وجود دارد، بیشترین انتخاب‌ها هم اکنون میان کفپوش چوبی (پارکت)، کفپوش لمینت (که پارکت لمینت نیز شناخته می‌شود)، کفپوش سنگ و سرامیک است. در این مطلب قصد داریم این کفپوش‌ها را با هم مقایسه کنیم. پیشنهاد می‌کنیم برای دید بهتر در مورد انتخاب کفپوش مناسب، مطلب تفاوت کفپوش‌های پارکت، پارکت لمینت و پی‌وی‌سی را نیز مطالعه کنید.

سنگ و چوب، انتخاب لوکس طراحان داخلی

کفپوش سنگ همواره یکی از انتخاب‌های لوکس و درجه یک برای طراحان و معماران است چرا که علاوه بر ظاهر شیک و زیبایی که دارد، طبیعی بوده و حس خوبی به همراه دارد. اما از قیمت بالای آن که بگذریم، بسیار سفت و سخت است و در رویارویی با اجسام شکننده، نابودگر قهاری ست! همچنین برروی کفپوش سنگ، کودکان در معرض آسیب بیشتری قرار دارند که این نکته در مورد کفپوش سرامیک نیز صادق است. کفپوش سنگ همچنین انتقال دهنده سرماست.

در میان کفپوش‌های طبیعی، از کفپوش سنگ که بگذریم، به چوب می‌رسیم. کفپوش چوبی (پارکت) همواره یکی از زیباترین و جذاب‌ترین محصولات ساختمانی بوده است که کاربرد فراوانی در ساختمان‌سازی و طراحی دکوراسیون داخلی دارد. اما امروزه از آن کمتر استفاده می‌شود و دلیل آن قیمت بالای چوب طبیعی و همچنین مسائل زیست محیطی است چرا که برای تولید کفپوش چوبی نیازمند قطع درختان هستیم. اما مدیران صنعت کفپوش بی‌کار ننشسته و جایگزین مناسبی برای کفپوش چوبی یافته‌اند که آن را تحت عنوان پارکت لمینت می‌شناسیم. پارکت لمینت نسبت به پارکت بهبودهای فراوانی یافته و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو در ادامه پارکت لمینت را با سنگ و سرامیک مقایسه خواهیم نمود. در پارکت لمینت از چوب به صورت لایه فشرده شده (HDF) استفاده شده و برای افزایش مقاومت و دوام بیشتر آن از یک لایه‌ی محافظ رویی بهره گرفته می‌شود.

کفپوش سنگ بسیار زیباست ولی در مقابل اجسام شکننده نابودگر قهاری است!

 

مزایا و معایب پارکت لمینت نسبت به سرامیک

استفاده از چوب طبیعی، حس خوب و گرمی لذت بخشی دارد. پارکت و پارکت لمینت هر دو تداعی کننده این حس زیبا هستند. استفاده از آنها در ساختمان نیز گرمی خاصی به محیط می دهد. گرچه سرامیک‌ها نیز از مواد طبیعی مانند خاک رس ساخته می‌شوند اما هرگز جذابیت چوب و سنگ را ندارند و به همین دلیل است که تولید کنندگان سرامیک امروزه به تولید سرامیک‌هایی با طرح پارکت و سنگ رو آورده اند.

 

پارکت لمینت نسبت به سرامیک عایق بسیار بهتری برای صدا و حرارت است و از انتقال سرما به محیط و کف پا بطور قابل ملاحظه‌ای جلوگیری می‌کند و در کاهش مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارد چرا که در سرما و گرما تعادل حرارتی خوبی برقرار می‌کند. اما سرامیک (و حتی سنگ) از این حیث به خوبی عمل نمی‌کنند.

پارکت لمینت نسبت به سرامیک و سنگ از نرمی و لطافت بیشتری برخوردار است. بدین معنی که در برخورد اجسام با آنها از آسیب‌های جدی و شکننده جلوگیری می‌شود. در نتیجه برای محیط زندگی کودکان بسیار مناسب است.

پارکت لمینت به مراتب از وزن کمتری نسبت به سرامیک و سنگ برخوردار است. این موضوع از دغدغه‌های اصلی مهندسین ساختمان است چرا که آنها تمایل دارند در ساختمان‌سازی از مصالح سبک استفاده نموده و تا جایی که ممکن است از تحمیل بار اضافه به ساختمان جلوگیری کنند.

از نظر سرعت نصب و کثیف کاری باز هم پارکت لمینت نسبت به سنگ و سرامیک برتر است چرا که در نصب آن به هیچ مواد و مصالحی نیاز نیست و خیلی سریع می‌توان آنها را نصب کرد. به عنوان مثال یک خانه صد متری بدون هیچ گونه گرد و خاک و کثیف کاری حاصل از بنایی، تنها در عرض یک روز پارکت لمینت می‌شود.

از دیگر مزایای پارکت لمینت امکان جمع کردن آن است. به طوری که همانطور که اجرا شده، می‌توان آن را جمع کرد و جای دیگری مجدد اجرا کرد. این موضوع برای آنهایی که می‌خواهند خانه خود را بازسازی کنند بسیار هائز اهمیت است.  

تا اینجا به مزایای پارکت لمینت نسبت به سنگ و سرامیک اشاره کردیم. اما از معایب پارکت لمینت نسبت به سنگ و سرامیک می‌توان به مقاومت ضعیف‌تر آن نسبت به آب و شستشو نام برد. البته باید گفت که لایه رویی و زیرین پارکت لمینت مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد و تنها نقطه ضعف آن در مغزی HDF آن است. این موضوع در پارکت لمینت‌های جدید در حال برطرف شدن است به گونه‌ای که HDF مورد استفاده در وسط پارکت لمینت را نیز نسبت به آب مقاوم کنند تا دیگر در برابر شستشو دچار مشکل نشود. یکی از راه‌هایی که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از پارافین بر روی کلیک‌های پارکت لمینت است. ولی در هر حال پارکت برای استفاده در مکان‌هایی که نیاز به شستشو با آب دارند مناسب نیست. لازم به ذکر است که منظور از شستشو، آب کشی است و نه تی کشیدن و آب ریختن.

 

نتیجه‌گیری

انتخاب درست کفپوش بین سنگ، سرامیک و پارکت لمینت بستگی به سلیقه شما و طراح دکوراسیون شما دارد. چرا که کارایی هر کدام به شکل قابل ملاحظه‌ای متفاوت است. جذابیت پارکت لمینت در ایجاد فضایی گرم و جذاب است و حس چوب طبیعی را تداعی می‌کند. پارکت لمینت در برابر ضربه بسیار مقاوم است و نصب بسیار آسان و سریعی دارد. اما سنگ جلوه‌ی زیباتر و لوکس‌تری دارد و در برابر شستشو و آبگیری بسیار مقاوم است. سرامیک با داشتن ویژگی‌های سنگ از قیمت مناسب‌تری برخوردار است و با داشتن طرح‌های متنوع (از چوب گرفته تا سنگ) گزینه‌ی مناسب آنهایی است که طرح شبیه به چوب یا سنگ را می‌پسندند و به دنبال قیمت مناسب‌تری هستند.