ایده‌ی پارکت لمینت زمانی شکل گرفت که مشکلات پارکت چوبی که در این مقاله بیشتر به آن پرداختیم باعث استفاده محدود از آن شده بود. بخصوص در مکان‌های پررفت‌وآمد دیگر امکان استفاده از پارکت چوبی با محدودیت‌هایی روبرو بود. بنابراین مهندسان دست به تولید محصولی زدند که ظاهر زیبای چوب را داشته و در عین حال دوام و استحکام بیشتری داشته باشد. در نتیجه ترکیبی از چوب و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گرفت.

استفاده از مواد شیمیایی و ترکیب آن با چوب، ساختار اصلی پارکت لمینت را تشکیل می‌دهد. با پیشرفت علم مواد و شیمی، رزین بیش از گذشته در صنعت مورد استفاده قرار گرفت. رزین ملامین، که نوعی رزین است و در تولید پارکت لمینت به کار می‌رود، در دمای ۳۵۴ درجه ذوب می‌شود و مقاومت قابل توجهی در برابر نور و گرما دارد.

تحقیقات بسیاری بر روی رزین انجام شد و یکی از مهمترین نتایج حاصل شده از این تحقیقات، دستیابی به روکشی مقاوم بود که بر روی ورقه‌های فشرده چوبی قرار می‌گرفت. شروع این فرایند را می‌توانیم دهه ۷۰ میلادی بدانیم. در دهه ۷۰ میلادی از روکش ملامینه برای روکش کردن تخته‌های نئوپانی استفاده می‌شد که به عنوان پوشش کف زمین بازی بولینگ مورد استفاده قرار می‌گرفتند. یک دهه دیگر گذشت تا اولین پارکت لمینت ساخته شد. در واقع دهه ۸۰ میلادی تاریخ تولد پارکت لمینت است.

تاریخچه پارکت لمینت

در سال ۱۹۷۷، برای اولین بار یک کمپانی سوئدی با عنوان Perstorp تحت نام تجاری PERGO اولین پارکت لمینت را تولید کرد. اما نقطه‌ی شروع استفاده از پارکت لمینت به صورت تجاری را باید سال ۱۹۸۴ بدانیم. در این سال بود که این کمپانی سوئدی بازار اروپا را هدف قرار داد.

در ابتدای ورود به بازار تجاری، بخصوص بازار ایالات متحده آمریکا، لمینت دارای مشکلاتی بود و در سال‌های اولیه بسیاری از اشکالات و ایراد‌ها برای ورود به این بازارهای بزرگتر، مرتفع شد و علاوه بر این، از لحاظ طراحی و رنگ‌بندی نیز به تنوع آن افزوده شد. می‌توان گفت دهه ۹۰ میلادی نقطه عطف و شکوفایی پارکت لمینت است چرا که استفاده از ورق‌های چوبی فشرده MDF و HDF به عنوان لایه مغزی پارکت لمینت تحولی را در این صنعت ایجاد کرد. این تغییر به اندازه‌ای مورد استقبال قرار گرفت که در همین دهه پارکت لمینت توانست بازار آمریکای شمالی، آفریقای جنوبی، آسیا و اقیانوسیه را از آن خود کند.

با گذشت تقریبا ۳ دهه از عمر پارکت لمینت، به جرأت می‌توانیم بگوییم که هنوز جایگزین مناسبی برای این کفپوش ساخته نشده است. با پیشرفت تکنولوژی در این دو دهه، بر کیفیت و تنوع پارکت لمینت نیز افزوده شد و به دلیل وجود تنوع بالای طرح و رنگ، پارکت لمینت انتخاب اول بسیاری از طراحان و سازندگان شده است.

ساختار فنی پارکت لمینت

برخلاف پارکت چوبی که یک لایه است، پارکت لمینت دارای ساختاری چند لایه است. تعداد و مواد تشکیل دهنده‌ی لایه‌ها در برندهای پارکت لمینت ممکن است با هم متفاوت باشد اما ساختار کلی آن در همه‌ی برندها ثابت است. به طور کلی پارکت لمینت دارای ۴ لایه است:

 1. لایه محافظ در برابر سایش

 2. لایه دکور

 3. لایه مرکزی (‌مغزی)

 4. لایه پشتی یا تثبیت کننده

لایه محافظ در برابر سایش

وظیفه‌ی اصلی این لایه مقاومت در برابر سایش است. این لایه بیرونی‌ترین لایه پارکت لمینت است که با محیط بیرون در واکنش است. در پارکت لمینت‌های لوکس، این لایه به صورت ضد خش نیز طراحی می‌شود که در بازار با عنوان پارکت لمینت ضد خش شناخته می‌شود.

برای سنجش کیفیت هر لایه در کفپوش لمینت از استانداردهای خاصی استفاده می‌شود. لایه محافظ در برابر سایش با استاندارد AC یا مقاومت سایشی (Abrasion Criteria) سنجیده می‌شود. مقاومت سایشی در پارکت لمینت‌ها یکی از مقادیر ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ را داراست. مقدار ۱ بیانگر کمترین مقاومت سایشی و مقدار ۵ بیشترین مقاومت سایشی است. در مقالات بعدی از به طور دقیق در مورد استاندارد سایشی، چگونگی محاسبه آن و انتخاب مقاومت سایشی متناسب با نیاز خواهیم پرداخت.

لایه دکور

این لایه در میان لایه‌های تشکیل دهنده پارکت لمینت نقشی کاملاً متفاوت ایفا می‌کند. اما لایه دکور به کاغذی شباهت دارد که طرحی بر روی آن نقش بسته است. در واقع این لایه دکور است که طرح و رنگ پارکت لمینت را مشخص می‌کند. این لایه توسط لایه محافظ در برابر سایش محافظت می‌شود. هر چه طراحی و کیفیت لایه دکور بهتر و طبیعی‌تر باشد، پارکت لمینت زیباتر جلوه خواهد کرد.

لایه مرکزی

لایه مرکزی یا همان مغزی پارکت لمینت از چوب فشرده تشکیل می‌شود. معمولاً برای این لایه از اچ دی اف HDF (high density fiberboard) استفاده می‌شود. لایه مرکزی به دلیل برخورداری از چگالی بالا چیزی در حدود ۹۵ درصد از جرم پارکت لمینت را به خود اختصاص داده است. یکی از مواردی که باید در مورد مغزی بدانیم این است که این لایه در مقابل رطوبت بی‌دفاع است و پس از نفوذ رطوبت به مرور زمان تغییر شکل می‌دهد. در نتیجه این لایه توسط ترفندهایی نسبت به نفوذ رطوبت عایق می‌شود.

لایه پشتی یا تثبیت کننده

این لایه از جنس رزین ملامین است و به عنوان لایه‌ای ضد رطوبت عمل می‌کند. لایه پشتی در پایین‌ترین بخش پارکت لمینت قرار گرفته است. به همین دلیل این لایه باید محکم و ضد رطوبت باشد تا علاوه بر حفظ ساختار کلی لمینت کفپوش، احتمال نفوذ رطوبت از کف به مغزی را به حداقل برساند.

پرسش‌هایی در مورد پارکت لمینت

مدت زیادی از ورود پارکت لمینت به بازار نمی‌گذرد و تنها ۳ دهه است که وارد بازار کفپوش‌ها شده اند. در نتیجه می‌توان گفت پارکت لمینت در حال تجربه دوران جوانی خود است. با این حال بسیار محبوب و پرکاربرد است. با استناد به دیدگاه کاربران این کفپوش لوکس و زیبا، می‌بینیم که کمتر کسی نسبت به پارکت لمینت کف خانه و یا محل کار خود اظهار نارضایتی کرده است.

در کنار مزایای پارکت لمینت، همواره ۲ پرسش و یک نقطه ضعف عامل نگرانی افراد را فراهم می‌‌کند.

پرسش اول: آیا پارکت لمینت موریانه می‌زند؟

یکی از مهمترین نگرانی‌های موجود، چه پیش از خرید و نصب پارکت لمینت و چه پس از خرید و نصب، این است که آیا پارکت لمینت موریانه می‌زند؟ این پرسشی است که دارای پاسخی قاطع و دقیق است: خیر. اما چرا؟

همانطور که در بخش قبل گفتیم، پارکت لمینت نوعی کامپوزیت به حساب می‌آید و با استفاده از ترکیباتی با پایه کربن تولید می‌شود. از طرفی مغزی آن نیز از HDF تشکیل شده است که ترکیبات شیمیایی خاصی در خود دارد که به هیچ عنوان مورد علاقه موریانه‌ها نخواهد بود. در نتیجه موریانه هرگز بر روی پارکت لمینت تاثیری نخواهد داشت.

پرسش دوم: چرا بعضی از پارکت لمینت‌ها صدا می‌دهند؟

این پرسش نیز همانند پرسش قبلی دارای پاسخی واضح و مشخص است. صدای ناشی از راه رفتن بر روی پارکت لمینت (که مانند صدای راه رفتن روی پارکت چوبی است) کاملاً طبیعی است. اما اگر صدای قیژ قیژ مانندی از پارکت لمینت تولید شود، بیانگر این است نکته است که سیستم قفل پارکت لمینت دارای اشکال است و یا سطح زیر پارکت تراز نیست که این موضوع به ایرادهای زمان نصب بازمی‌گردد. برای از بین بردن صدا و جلوگیری از افزایش آن باید در اسرع وقت آن را تعمیر کرد.

رطوبت؛ نقطه ضعف پارکت لمینت

در میان لایه‌های تشکیل دهنده پارکت لمینت، لایه مرکزی (مغزی پارکت لمینت) از چوب فشرده(HDF) تشکیل شده است. این چوب فشرده دارای خواصی مشابه با MDF بکار رفته در بسیاری از کابینت‌ها است و در صورتی که با آب در تماس باشد به مرور زمان متورم شده و در نهایت می‌پوسد.

HDF بکار رفته در پارکت لمینت نیز هنگامی که در محیط مرطوب و نمور قرار بگیرد، رفتاری مشابه با MDF از خود نشان می‌دهد. به همین دلیل است که لایه‌ی دیگری در زیر لایه مرکزی تعبیه شده است تا از شدت حساسیت پارکت لمینت نسبت به نم و رطوبت کاسته شود. این لایه تا حد قابل قبولی توانست در مقابل نم و رطوبت مقاومت کند و مؤثر واقع شود. اما این لایه نمی‌تواند به طور کامل این نقطه ضعف را از بین ببرد و این نقطه ضعف پارکت لمینت همچنان وجود دارد. البته در پارکت لمینت‌های وینئو این مشکل به طور کامل حل شده است و پارکت لمینت‌های وینئو در برابر رطوبت کاملا مقاوم هستند.

مزایای منحصربه‌فرد پارکت لمینت

استفاده از لمینت به عنوان یک ترکیب شیمیایی بادوام توانسته است ویژگی‌های منحصر به فردی را به پارکت لمینت اضافه کند. در ادامه قصد داریم مهمترین مزایای پارکت لمینت را برشمریم:

 • مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوا

لمینت به دلیل برخورداری از مقاومت بالا در مقابل عوامل خارجی از جمله نور و گرما توانسته است پارکت لمینت را نیز به کفپوشی مقاوم تبدیل کند که در تعامل با محیط خارجی به راحتی فرسوده نمی‌شود.

 • مقاوم در برابر نور آفتاب

پارکت لمینت را می‌توانیم جزو مقاوم‌ترین کفپوش‌ها در مقابل نور فرابنفش به حساب بیاوریم. اشعه فرابنفش در نور خورشید به مقدار زیاد موجود است. به همین دلیل، در صورتی که بخشی از فضای داخلی منزل شما به صورت مستقیم در معرض تابش نور خورشید قرار داشته باشد، جای نگرانی وجود نخواهد داشت. اما برای افزایش عمر کفپوش توصیه می‌شود تا آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

 • نصب و جمع‌آوری آسان

از دیگر ویژگی‌های منحضر به فرد پارکت لمینت، قابلیت انتقال و جابجایی آن است. شما در هنگام جابجایی محل سکونت خود می‌توانید این کفپوش را از کف منزل خود جمع‌آوری کنید و آن را به منزل جدید منتقل و در آن‌جا از آن استفاده کنید.

 • تعویض آسان در صورت خرابی

پارکت لمینت بر خلاف سایر کفپوش‌‌ها به راحتی تعویض می‌شود. هنگامی که یک یا چند پارکت دچار مشکل و آسیب شود، تعویض آنها بدون نیاز به ایجاد تغییرات کلی ممکن خواهد بود.

 • مناسب برای اتاق کودک

پارکت لمینت ضد خش است. به همین دلیل برای استفاده در اتاق کودک بسیار مناسب است. ضد خش بودن پارکت لمینت امکان رشد و تکثیر میکروب‌ها را در خراش‌های سطحی کوچک به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، باز هم به دلیل ضد خش بودن پارکت لمینت، برای استفاده در محیط‌هایی که حیوانات خانگی در آن‌ها وجود دارد نیز مناسب خواهد بود.

 • کفپوشی لوکس و در عین حال مقرون به صرفه

پارکت لمینت در نگاه اول جزو انواع کفپوش‌های لوکس به حساب می‌آید. اما این کفپوش به دلیل هزینه‌های نگهداری پایین و دوام بالا، بسیار مقرون به صرفه است. از طرفی، به علت امکان جابه‌جایی پارکت لمینت، این کفپوش بیش از پیش مقرون به صرفه خواهد بود.

 • عدم تحمیل وزن اضافه به سازه‌های ساختمانی

یکی از مهمترین مزیت‌های فنی پارکت لمینت، وزن کم آن است. از دیدگاه مهندسی، وزن سازه باید تا حد امکان کم باشد. کف سازه نیز از بخش‌هایی است که دارای بار وزنی زیادی است. به همین دلیل استفاده از کفپوش‌های سبک می‌تواند مهندسان را به این هدف نزدیک‌تر کند. جالب است بدانید که در حال حاضر اکثر کفپوش‌ها دارای وزن بالایی هستند و در این میان پارکت لمینت جزو کفپوش‌های دارای وزن پایین است. به صورت تقریبی پارکت لمینت به ازای هر متر مربع ۲۵ کیلوگرم وزن دارد.

 • تنوع طرح و رنگ بسیار بالا

همانطور که پیشتر گفتیم، طرح پارکت لمینت توسط کاغذ دکور بر روی آن نقش می‌بندد. بر همین اساس این کفپوش لوکس می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها را در بر بگیرد. این تنوع در طرح و رنگ می‌تواند این کفپوش را برای قرار گیری در منازل مختلف و دکوراسیون‌های مختلف مناسب کند.

 • نظافت آسان

از دیگر مزایای پارکت لمینت نظافت آسان است. همانطور که گفتیم، پارکت لمینت ضد خش است. به همین دلیل با گذر زمان جرم‌ها و آلودگی‌ها به لایه‌های پایینی نفوذ نخواهند کرد و صرفا با انجام نظافت روزانه و یک تی نمناک به راحتی تمیز می‌شود.

 • دوست‌دار محیط زیست

مسائل زیست محیطی بیش از پیش مورد توجه جوامع امروز قرار گرفته است. تولیدات کفپوش نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسیارند خریداران و سازندگانی که در هنگام خرید این مساله را مورد توجه قرار می‌دهند. پارکت لمینت را می‌‌توانیم جزو آن دسته از محصولاتی قلمداد کنیم که خطر چندانی برای محیط زیست ندارد. این محصول به راحتی به چرخه طبیعت باز می‌گردد و در برخی موارد بازیافت می‌شود.

 • جلوگیری از اتلاف انرژی

استفاده از کفپوش‌های مناسب در ساختمان‌‌ها می‌تواند تأثیر بسزایی بر کاهش هدررفت انرژی بگذارد. در صورتی که کفپوش مورد استفاده بتواند مثل عایق عمل کند، حدود ۲۰ درصد از هدررفت انرژی جلوگیری خواهد شد. پارکت لمینت جزو آن دسته از کفپوش‌هایی است که می‌تواند مانند یک عایق در کف ساختمان عمل کرده و در فصول سرد، گرمابخش و در فصول گرم، متعادل‌کننده دما باشد.

پارکت لمینت، انتخابی مناسب و هوشمندانه

پارکت لمینت با توجه به مزیت‌های بسیاری که در طی این سالها کسب کرده است، به یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای کفپوش‌ کردن مکان‌های متفاوت از جمله خانه، فروشگاه‌ها و محیط‌های اداری به حساب می‌آيد. این کفپوش لوکس قادر است نیاز طیف گسترده‌ای از افراد با سطوح درآمدی متفاوت را تأمین کند.

علاوه بر این، در حال حاضر بسیاری از طراحان به دلیل مزیت‌های منحصر به فرد (چه از لحاظ تنوع در طرح و رنگ، و چه از نظر کیفیت ساخت)، در طراحی‌های خود از پارکت لمینت به عنوان کفپوش استفاده می‌کنند. به همین دلیل، رفته رفته میزان استفاده از پارکت لمینت افزایش می‌یابد. شرکت ستاره چیدمان ماندگار نماینده رسمی و انحصاری سه برند مطرح وینئو و وی‌پارکت (آلمان) و ویتالیتی (بلژیک) است که در دهه گذشته توانسته خانه‌های بسیاری از هموطنان را با کفپوش‌های باکیفیت و منحصربه‌فرد کفپوش کند. با مراجعه به صفحه محصولات، می‌توانید پارکت لمینت مورد نظر خود را انتخاب کنید.