پارکت چوبی، مزایا و معایب آن

بدون تردید می‌توانیم پارکت چوبی را یکی از قدیمی‌ترین اعضای خانواده‌ی کفپوش‌های ساختمانی بدانیم. پارکت از دوران باستان، در طراحی‌های اشرافی و لوکس مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما با گذر زمان، این عضو قدیمی تکامل بیشتری یافت و جایگاه قابل توجهی در میان سایر کفپوش‌های موجود در دکوراسیون داخلی پیدا کرد.

در این مقاله قصد داریم به ویژگی‌های پارکت چوبی بپردازیم. مواردی که به آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

 

  • انواع پارکت
  • مزایا و معایب پارکت
  • پارکت بهتر است یا سرامیک
  • چند پرسش پیرامون پارکت چوبی

 

پارکت چیست؟

پارکت (به فرانسوی: Parquet) که همان پارکت چوبی است، به هرگونه فرآورده از جنس چوب گفته می‌شود که برای پوشش کف مورد استفاده می‌‌گیرد. به صورت مستند، استفاده از پارکت چوبی را می‌توانیم به دوران روم باستان تا قرون وسطی نسبت دهیم. رومی‌ها اولین اقوامی هستند که توانستند در منازل و کاخ‌های خود از پارکت چوبی استفاده کنند. به مرور زمان و با پیشرفت ابزار برش و تکنولوژی تولید، فرایند تولید پارکت با دقت و ظرافت بیشتری ادامه یافت. به طوری که به مرور اقوام دیگر نیز در صدد استفاده از پارکت برآمدند.

دوران طلایی پارکت چوبی

به مرور زمان، پارکت چوبی دچار تغییرات بسیاری شد و به کالایی لوکس تبدیل شد. در قرن ۱۷ میلادی، معماران کف اکثر کاخ‌ها و خانه‌های مجلل را با پارکت چوبی می‌پوشاندند. اما اوج معروفیت پارکت (و گزینش این واژه برای کفپوش چوبی) را می‌توانیم به کاخ ورسای فرانسه نسبت دهیم. پس از آنکه کف کاخ ورسای با استفاده از تکه‌های چوبی مربعی کوچک پوشیده شد، عبارت پارکت به معنای فضای کوچک محصور شده، به این محصول نسبت داده شد.

انواع پارکت چوبی

با پیشرفت تکنولوژی و تفاوت در سلایق افراد، پارکت چوبی نیز از تنوع قابل قبولی برخوردار شده است. این تنوع می‌تواند به نیاز تمامی افراد پاسخ مناسبی عرضه کند. به منظور سهولت در یافتن پارکت مورد نظر، دسته‌بندی‌های متفاوتی برای این محصول در نظر گرفته شده است. به طور کلی پارکت چوبی را از ۳ منظر دسته‌بندی می‌کنند:

  • ساختار
  • نحوه پرداخت
  • سبک و رنگ

دسته‌بندی پارکت‌ها از نظر ساختار

پارکت چوبی از نظر ساختاری به ۳ دسته اصلی تقسیم می‌شود:

یکپارچه: این پارکت از یک بلوک چوب و به صورت یکپارچه ساخته می‌شود.

مهندسی: در ساختار مهندسی، پارکت با استفاده از چند تکه چوب به هم متصل شده تولید می‌شود.

پوششی: این نوع پارکت از تکه چوب‌های نازک ساخته شده است و عموماً بر روی سطحی که یکبار کف‌سازی و پوشیده شده است، نصب می‌شود. به همین دلیل این نوع پارکت چوبی بسیار نازک است.

 

روش‌های اتصال پارکت‌ها به یکدیگر

زبانه و شیار

به طور کلی زبانه و شیار در هر دو نوع پارکت مهندسی و یکپارچه تعبیه شده است و به عنوان یک متد سنتی برای اتصال تکه‌های پارکت به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش می‌توان برای محکم شدن اتصال بین تکه‌های پاکت از چسب و نوع خاصی از میخ نیز استفاده کرد. البته با استفاده از نوع خاصی از چسب (WPVA) نیز می‌توان مفاصل بین تکه‌ها را به هم متصل کرد.

کلیک فیت

کلیک فیت با لبه‌ای مورب و منحصر به فرد طراحی شده است و صرفاً برای استفاده در پارکت‌های مهندسی مناسب است. از طریق این اتصال، صفحات به راحتی به هم متصل می‌شوند. امکان استفاده از چسب نیز در این نوع پارکت فراهم شده است. اما توجه داشته باشید که در این نوع اتصال، استفاده از میخ و پیچ جایز نیست.

پارکت بلوکی

پارکت‌های بلوکی معمولاً به صورت پارکت‌های یکپارچه طراحی می‌شوند و دارای لبه‌ای شبیه به مربع هستند. این پارکت‌ها در ابعاد استاندارد تولید می‌شود و پرداخت نهایی بر روی آن انجام نمی‌شود. معمولاً طراحان پیشنهاد می‌کنند که این نوع پارکت به صورت جناغی چیده شود اما برخی دیگر بافت سبدی و عرشه کشتی را پیشنهاد می‌کنند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه طراحی و تولید پارکت، این نوع پارکت به صورت مهندسی نیز تولید می‌شود تا بتواند بر روی سیستم‌های گرمایش از کف نیز قابل استفاده باشد.

 

دسته‌بندی پارکت‌ها از نظر پرداخت

پارکت‌های چوبی بر اساس نحوه پرداخت به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

لاک الکل: لاک الکل لایه‌ی نازکی بر روی پارکت پدید می‌آورد و ظاهری مات و نیمه مات به آن می‌بخشد.

روغن: با پرداخت پارکت کف با استفاده از روغن، پارکت حس زمخت و خشنی به بیننده منتقل می‌کند، در عوض از ظاهری کاملا طبیعی برخوردار می‌شود.

برس و روغن: پارکتی که با استفاده از برس و روغن پرداخت شود، ظاهری براق به نمایش می‌گذارد.

بدون پرداخت: این نوع پارکت به بیانی همان ماده خام (پارکت خام) است. در استفاده از پارکت پرداخت نشده باید به این نکته دقت داشته باشید که بهتر است به منظور جلوگیری از حمله حشرات و کدر شدن تدریجی توسط گرد و غبار، با استفاده از لاک الکل روی پارکت کف یک غشا ایجاد کنید.

دسته‌بندی پارکت‌ها از نظر سبک و رنگ

همانطور که می‌دانید، چوب درختان مختلف دارای ویژگی‌های متفاوتی است. برخی چوب‌ها نرم و سفید و برخی دیگر سفت و تیره هستند. همین تفاوت‌ها در پارکت‌های نیز بروز پیدا می‌کند و یکی از مواردی که پارکت‌ها را از هم تمیز می‌دهد، جنس و رنگ چوب به کار رفته در آن‌ها است. جنس چوب در تولید پارکت به اندازه‌ای مهم است که حتی بر روی نحوه نصب و پرداخت آن نیز اثر می‌‌گذارد.

 

مزایا و معایب پارکت چیست؟

همانطور که پیشتر گفتیم، با پیشرفت تکنولوژی تنوع سبد محصولات پارکت نیز متناسب با آن گسترده‌تر شده است. در حال حاضر، پارکت چوبی در رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی تولید می‌شود. اما نکته قابل توجه برای علاقه‌مندان این است که پارکت در کنار زیبایی‌های خاص خود عاری از عیب و نقص نیست. به همین دلیل در ادامه مهمترین مزایا و معایای پارکت چوبی را با هم مرور می‌کنیم:

زیبا و خواستنی

پارکت چوبی به دلیل جنس و رنگش، زیبایی و صمیمیت خاصی به محیط اطراف خود می‌بخشد. به همین دلیل این ابزار قرن‌ها است که توسط مردم و به ویژه ثروتمندان و خانواده‌های سلطنتی مورد استفاده قرار گرفته است. در صورتی که فرایند طراحی و نصب پارکت به درستی انجام شود، به جرأت می‌توانیم بگوییم که از لحاظ زیبایی بصری گزینه‌ی بهتری برای پوشش کف وجود نخواهد داشت.

نگهداری آسان

نگهداری از پارکت بسیار آسان و ساده است. تنها کاری که برای حفاظت از پارکت چوب باید به خاطر بسپارید این است که از ریختن شوینده‌های بسیار قوی که خاصیت شیمیایی بالا و خورندگی دارند، اجتناب کنید. تنها با استفاده از جارو و شوینده‌های استاندارد و سازگار با پارکت می‌توانید بهترین ظاهر ممکن را برای پارکت فراهم کنید.

بادوام و با عمر طولانی

جالب است بدانید در صورتی که از پارکت منزل خود به خوبی مراقبت کنید، این پارکت می‌تواند چند نسل زیر پای شما و حتی نوه‌های شما با حفظ کیفیت سابق خود حضور داشته باشد. به همین منظور شما باید از محکم و تمیز بودن پارکت همواره اطمینان داشته باشید. به عنوان یک نکته‌ی اضافی در این مورد باید بدانید که رطوبت یکی از عواملی است که می‌تواند به سرعت پارکت چوبی را فرسوده کند.

ارزش افزوده برای منزل شما

عوامل متعددی بر فرایند قیمت گذاری آپارتمان‌ها، منازل مسکونی و دفاتر تجاری تأثیرگذار است. یکی از این عوامل تجهیز ساختمان به پارکت است. پارکت چوبی به دلیل زیبا و لوکس جلوه دادن محیط منزل، دفتر و آپارتمان، به راحتی می‌تواند ارزش ملک شما را بالا ببرد. از طرفی منازل و دفاتری که دارای پارکت هستند تقاضای بیشتری برای خرید دارند.

حساس به خش

یکی از برزگترین معایب پارکت آسیب‌پذیری آن نسبت به خط و خش است. از طرفی در صورتی که پارکت چوب دارای خط و خش شود، ترمیم آن به نسبت سخت و پرهزینه خواهد بود. باید به این نکته نیز توجه داشت که به دلیل افزایش علاقه مردم به نگهداری حیوانات خانگی، احتمال پدیدار شدن خش توسط این حیوانات نیز بالا رفته است.

رنگ پریدگی نسبت به نور خورشید

هنگامی که پارکت برای مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرد، رفته رفته رنگ و ظاهر جذاب خود را از دست خواهد داد. بنابراین باید با بکار بستن روش‌های گوناگون، مانع از تابش مستقیم نور خورشید شوید.

آسیب پذیر در مقابل رطوبت

پارکت چوبی نسبت به رطوبت بسیار حساس است. بنابراین پارکت چوبی به هیچ عنوان نباید به صورت بلند مدت در معرض رطوبت قرار بگیرد. در صورت ریختن مایعات روی پارکت چوبی باید آن را به سرعت تمیز کرد. از این رو سعی کنید همیشه سطح پارکت را خشک نگه دارید.

نیازمند آب بندی و واکس زدن مداوم

پیش‌تر گفتیم که در صورتی که به درستی از پارکت نگهداری کنید، می‌توانید سالیان طولانی از آن استفاده کنید. آب بندی و واکس پارکت از مهمترین کارهایی هستند که باید به صورت مداوم (۱ تا ۲ سال یکبار) بر روی پارکت انجام شوند. بدون استفاده از واکس پارکت، به مرور پارکت چوب جذابیت خود را از دست می‌دهد و نسبت به گذشته بسیار آسیب‌پذیرتر خواهد شد.

 

مراقبت و هزینه در ازای داشتن کفپوشی لوکس و زیبا

به طور کلی می‌توان گفت برای داشتن پارکت چوبی، باید بهای آن را نیز پرداخت. بسیارند کسانی که علاقه به چوب دارند و دوست دارند فضای خانه و محل کار خود را لوکس و زیبا کنند و حاضرند هزینه و مراقبت‌های لازم را نیز برای حفظ کیفیت آن انجام دهند. در نتیجه برای این دست افراد استفاده از پارکت چوبی مناسب است. استفاده از پارکت چوبی برای بخشی از خانه نیز می‌تواند انتخاب خوبی باشد. مثلا در اتاق مطالعه یا اتاق خواب که رفت و آمد کمتری دارد می‌توان از پارکت چوبی استفاده کرد.

افرادی هم هستند که دوام بالا و مراقبت کمتر (نسبت به پارکت) برای آنها مهمتر است، بخصوص آنهایی که کودک در خانه‌شان دارند، این موضوع بیشتر برایشان اهمیت پیدا می‌کند. برای این افراد استفاده از پارکت لمینت توصیه می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم در مورد پارکت لمینت‌ها نیز اطلاعاتی را کسب کنید.