پارکت چوبی از چوب طبیعی ساخته می‌شود و در دو نوع چوب مهندسی شده (Engineered Wood) و چوب تکه‌ای (Solid Wood) موجود است. اما پارکت لمینت از HDF تولید می‌شود. با توجه به تفاوت ماهیت و موادی که این دو نوع پارکت از آن ساخته می‌شود، تفاوت‌هایی در چگونگی نصب، نگهداری و ویژگی‌های فنی این دو نوع کفپوش قابل مشاهده است.

۸۰ الی ۸۵ درصد این پارکت لمینت از چوب طبیعی (کاج، بلوط و...) و مابقی آن از رزین ساخته می‌شود و لایه دکور (تصویر) از جنس کاغذ است. پارکت لمینت‌ها مجموعاً از ۴ لایه پوششی، کاغذ دکور، مغزی HDF و لایه تثبیت کننده تشکیل می‌شوند.

پارکت لمینت نسبت به سایر کفپوش‌‌ها دارای مزایای بسیاری است که به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • پارکت لمینت گرد و خاک را به خود جذب نمی‌کند و بر خلاف بسیاری از کفپوش‌ها از جمله موکت آلرژی زا نیست.
  • مشخصات فنی پارکت لمینت به گونه‌ای است که بر خلاف کفپوش‌هایی از جمله سنگ و سرامیک، تحمیل وزن بسیار کمتری روی سازه دارد که از نظر مهندسان و سازندگان بسیار مهم است.
  • پارکت لمینت در مقایسه با سایر کفپوش‌های مشابه، دارای سرعت نصب بسیار بالایی است.
  • پس از نصب پارکت لمینت می‌توانید آن را جمع‌آوری کنید و مجدداً در مکان دیگری نصب کنید.

بسته به نوع محصول و همچنین اینکه محصول در فضای تجاری و یا مسکونی مورد استفاده قرار بگیرد، عمر مفید پارکت لمینت‌ها متغیر خواهد بود. اما به طور میانگین پارکت لمینت از ۲ سال (محصولات چینی) تا ۲۰ سال (محصولات اروپایی) گارانتی می‌شود.

بله. یکی از ویژگی‌های پارکت لمینت این است که می‌توان آن را به راحتی جمع‌آوری و سپس در محل دیگری نصب کرد.

این دو نوع شیار تأثیری بر عملکرد و کیفیت پارکت لمینت ندارند و تنها ظاهری متفاوت به پارکت لمینت می‌بخشند. به همین دلیل، انتخاب از بین‌ این دو نوع شیار، به امری سلیقه‌ای بدل می‌شود.

یکی از محاسن پارکت لمینت نسبت به پارکت چوبی، هزینه نگهداری و نظافت آسانتر آن است. چرا که نیازی به لاک و ساب ندارد و فقط بسته به کاربری محل از ۱ تا ۲ بار در هفته می‌توان با طی نمناک آن را تمیز کرد.

پارکت لمینت به واسطه داشتن لایه پوششی مقاوم در برابر تردد و استهلاک، تغییر رنگ نمی‌دهد. ضمناً بر اساس استانداردهای موجود (EN ISO 105-B02) ، این محصول در برابر تغییر رنگ در اثر تابش نور خورشید مقاوم است.

در گام اول توصیه می‌شود تا بسته‌های پارکت لمینت به مدت ۴۸ ساعت در محل نصب قرار داشته باشد تا با محیط اطراف خود هم دما شود. اما به طور کلی توجه به موارد زیر پیش از نصب پارکت لمینت ضروری است:

  • سطحی که پارکت لمینت قرار است بر روی آن نصب شود باید کاملاً هموار باشد. در هر یک متر مربع نباید بیش از ۲ میلی‌متر اختلاف سطح وجود داشته باشد.
  • به خاطر داشته باشید که در نصب پارکت لمینت نباید از میخ و چسب استفاده شود (مگر در بعضی انواع آن که پیش از خرید باید نسبت به آن مطلع شوید).
  • از نصب پارکت لمینت بر روی موکت خودداری نمایید.
  • این محصول برای استفاده در اماکنی با رطوبت بالاتر از ۷۰ درصد مناسب نیست.
  • هنگام نصب روی سطوح بتونی حتماً از فوم عایق‌دار استفاده کنید.
  • در صورتی که ساختمان مورد نظر به سیستم گرمایش از کف مجهز است، نباید دمای کف از ۲۷ درجه سانتی‌گراد تجاوز کند.

معمولاً به منظور زیبایی بیشتر، تایل‌ها باید در جهت نور خورشید قرار بگیرند. همچنین بهتر است نصب پارکت لمینت‌ها از کنار دیوارهایی که طول بیشتری دارند، شروع شود.

طبق استاندارد ۱۳۳۲۹، برای نصب پارکت لمینت در متراژ طول بیشتر از ۱۰ متر به منظور ایجاد فضای مناسب برای انبساط پارکت لمینت، حتماً می‌بایست از ابزار میانه استفاده شود.

بله. اگر برای پارکت لمینت مشکلی پیش آمده است، می‌توان بدون برداشتن تمامی تایل‌ها، هر تایلی که دچار مشکل شده است را تعویض کرد.

طبق استاندارد نصب کفپوش‌های پارکت لمینت، چنانچه اختلاف سطح شما در ۱ متر از ۲ میلیمتر بیشتر باشد، می‌توانید با دوغاب سیمان آن را برطرف نمایید.

فوم های استاندارد خاصیت ارتجاعی دارند و بر اثر رفت و آمد استحکام خود را حفظ می‌کنند. اما موکت این خاصیت را ندارد و پس از مدتی بر اثر فشار ناشی از رفت و آمد و یا فشار وزن اسباب و اثاثیه ضخامت خود را از دست خواهد داد. این موضوع باعث برهم خوردن تعادل زیر پارکت لمینت‌ها شده و منجر به خرابی قفل پارکت‌ها و به صدا افتادن آن می‌شود. همچنین ساختار موکت به گونه‌ای است که رطوبت را به خود جذب می‌کند و به تدریج این رطوبت به پارکت لمینت آسیب می‌رساند.

بله. در مواردی که امکان اسباب‌کشی و خروج کلیه اسباب اثاثیه از محیط نصب وجود نداشته باشد، می‌توان ابتدا یک سمت فضا را از اثاثیه خالی کرد و پارکت لمینت را در آن سمت نصب کرد، سپس با جابجایی اسباب و اثاثیه به بخش نصب شده، فرایند نصب پارکت لمینت‌ها را در بخش دیگر ادامه داد.

پس از آنکه منشأ نشت و ریزش آب را شناسایی و برطرف کردید، با جمع آوری آب جاری شده، پارکت لمینت‌ها را با طی خشک نمایید. برای از بین بردن رطوبت از هیچ وسیله‌ی دیگری به جز طی پارچه‌ای استفاده نکنید. از آنجایی که ممکن است آب به فضای میان پارکت لمینت‌ها و زیر آن نفوذ کرده باشد، قرنیزهای یک سمت را باز کرده و تا زمان خشک شدن کامل کف آن را باز بگذارید. در صورت امکان پنجره‌ها را باز بگذارید تا گردش هوا در فضا ایجاد شود و این وضعیت را تا ۲۴ ساعت ادامه دهید.

بله. پارکت لمینت‌‌ها بر اساس استاندارد مقاومت سایشی (AC) به ۶ کلاس طبقه‌بندی می‌شوند. پارکت لمینت‌‌های کلاس ۶ (AC6) برای استفاده در محیط‌های پرتردد نظیر بانک‌ها و فروشگاه‌های بزرگ طراحی و تولید شده‌اند.

خیر. ساختار اصلی این محصول از جنس فیبر با چگالی بالا است. به دلیل حساسیت این محصول به رطوبت و آب، امکان نصب آن در حمام وجود ندارد.

بله. اما تجهیزات آشپزخانه مانند جزیره و یا کابینت‌ها می بایست ابتدا نصب و پس از آن پارکت لمینت نصب شود.

ساختار پارکت لمینت‌ها به صورتی است که برخی از آنها منحصراً جهت استفاده بر روی سیستم گرمایش از کف طراحی شده‌اند. لذا در صورتی که از سیستم گرمایش از کف استفاده می‌کنید، حتماً این موضوع را با فروشنده در میان بگذارید تا پارکت لمینت مناسب با این نوع سیستم گرمایشی را به شما معرفی کند.

بهترین تمیز کننده برای پارکت لمینت‌ها طی نمناک است. اگر لک و کثیفی روی پارکت لمینت وجود دارد که با طی پاک نمی‌شود می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص پارکت لمینت (با مطالعه شرایط استفاده از آنها) استفاده کنید.

خیر. بخار آب و حرارت دستگاه به این محصول آسیب می‌رساند.

بر اساس استانداردهای EN425، لایه پوششی پارکت لمینت در برابر صندلی چرخدار مقاوم است و استفاده از آن بلامانع است.

این مشکل به علت استفاده از فوم غیر استاندارد به وجود می‌آید. فوم‌های غیر استاندارد چگالی لازم جهت تحمل فشار ثابت و یا فشار ناشی از رفت و آمد را ندارند و پس از مدتی، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند که این موضوع در نهایت باعث به صدا افتادن کلیک‌ها می‌شود.

معمولاً تایل‌ها از ابتدا و انتهای طولی کلیک می‌شوند اما در وسط آنها شاهد وجود درز هستیم. این ایراد فنی معمولاً در تولید و در مرحله پس از پرس به وجود می‌آيد. از آنجایی که صفحات در مرحله لمینت فشار و دمای زیادی را تحمل می‌کنند، طی مرحله‌ای که کولینگ نام دارد، عمل خنک‌کردن لمینت انجام می‌پذیرد. در صورت عدم اجرای این مرحله و ارسال مستقیم صفحات برای برش و برش کلیک، تایل به مرور دمای خود را از دست می‌دهد و به صورت هلالی شکل در می‌آید.

این مورد در خصوص تایل‌هایی اتفاق می‌افتد که برش کلیک‌های عرضی روی آنها به درستی صورت نگرفته باشد و اصطلاحاً کلیک دارای ایراد زاویه می‌شود. در این حالت می‌بایست تایل مورد نظر تعویض شود.

این مورد، که بسیار هم رایج است، در شرایطی به وجود می‌آید که نصاب درز انبساط را هنگام نصب بر اساس استاندارد EN13329 رعایت نکرده باشد و اصطلاحاً تایل‌ها فضای کافی برای انبساط و انقباض نداشته باشند. در این شرایط به مرور زمان تایل‌‌ها به یکدیگر فشار می‌آورند و در نهایت در محل عرض تایل‌ها برآمدگی پدیدار می‌شود.