کوکی‌ها فایل‌های متنی کوچکی هستند که توسط سایت مورد بازدید، به دستگاه کاربر فرستاده می‌شوند (اغلب به مرورگر ارسال می‌شوند). این فایل‌ها بر روی دستگاه کاربر ذخیره می‌شوند تا در بازدید بعدی کاربر از این وب‌سایتها، دوباره به وب‌سایت منتقل شوند. در زمان گشت‌وگذار در یک وب‌سایت، کاربر ممکن است کوکی‌هایی از طرف وب‌سایتهای دیگر یا سرورهای دیگر دریافت کند، به این کوکی‌ها، کوکیهای طرف ثالث (third party) گفته می‌شود. این موضوع به این دلیل رخ می‌دهد که سایت بازدید شده ممکن است شامل مواردی نظیر تصاویر، نقشه‌ها، فایل‌های صوتی بوده و لینک‌هایی به سایت‌ها بر روی دامنه‌های دیگر (که برروی سرورهای مختلفی قرار دارند) داشته باشد.

کوکی‌ها به دستگاه شما آسیب وارد نمی‌کنند بلکه در عوض به شما این امکان را می‌دهند تا گشت و گذار بهتر و سریعتری را در فضای وب تجربه کنید. هدف کوکی‌ها می‌تواند از احراز هویت گرفته تا ذخیره‌سازی اطلاعات کاربر در دست‌یابی به یک سرور مشخص، متغیر باشد). کاربردهای دیگر کوکی‌ها، نظیر ذخیره پسوردها یا اطلاعات مهم، تنها پس از بیان رضایت صریح شما به واسطه یک پروسه بدون ابهام یا از طریق ابزارهایی که در ادامه توصیف شده‌اند، بر روی دستگاه شما ذخیره می‌شوند. کوکی‌ها برای مدت طولانی و به صورت یک ضابطه و در تعداد زیاد در مرورگرهای مختلف کاربران حاضر هستند.

کوکی‌ها را می‌توان به دو دسته عمده تقسیم کرد: کوکی‌های "فنی" و "بازاریابی"

کوکی‌های فنی، کوکی‌هایی هستند که به‌طور انحصاری برای عمل کرد بهتر سایت از نقطه نظر فنی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به انتقال ارتباط بر روی یک شبکه ارتباطی الکترونیک می‌پردازند یا خدماتی را فراهم می‌کنند که برای پاسخ به درخواست صریح کاربران ضروری هستند. کوکی‌های فنی خودشان به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند، کوکی‌های گشت و گذار در اینترنت یا کوکی‌های تشکیل جلسه (session)، که به کاربر در گشت و گذار و استفاده از یک وب سایت کمک می‌کنند (برای مثال، هنگام خرید آنلاین، برای احراز هویت کاربر برای دست‌یابی به بخش‌های مختلف سایت کمک می‌کنند)؛ کوکی‌های تحلیلی، که مشابه کوکی‌های فنی هستند ولی توسط مدیر سایت به طور مستقیم استفاده می‌شوند تا اطلاعاتی جامع در مورد تعداد بازدیدکننده‌ها و الگوهای بازدید از سایت جمع‌آوری کنند؛ کوکی‌های عملکردی، به کاربران اجازه می‌دهند تا به گشت و گذار در وضعیت از پیش تعیین شده مشخصی، نظیر استفاده از یک زبان مشخص یا محصولاتی که باید برای بهبود خدمات خریداری شوند، بپردازند.

رضایت اولیه کاربر برای نصب چنین کوکی‌هایی ضروری نیست اما کاربر باید از حضور و هدف نصب آنها مطلع شود.

کوکی‌های بازاریابی یا نمایه‌سازی کوکی‌هایی هستند که هدف آنها ارسال پیشنهادهای بازاریابی پس از یک گشت‌وگذار مشخص در یک وب‌سایت ایجاد می‌شوند، حال آنکه کوکی‌های نمایه‌سازی برای ایجاد نمایه کاربر برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی متناسب با ترجیحات گشت و گذار کاربر ایجاد می‌شوند. چنین کوکی‌هایی، ابزارهایی برای جمع‌آوری داده‌های شخصی افراد محسوب می‌شوند، و برای زمان مشخصی بعد از دسترسی به سایت، کاربران باید به طور مناسب و دقیق از کاربرد آنها مطلع شوند تا رضایت آنها در قالب یک پروسه قابل اطمینان جلب گردد.

تنظیمات مرورگرها برای کوکی‌ها

شما می‌توانید چگونگی کارکرد کوکی‌ها و ذخیره آنها در سیستمتان را با استفاده از تنظیمات مرورگر خود در هر زمانی تغییر دهید. با این اوصاف، بعضی از عملکردهای سایت‌ها (از جمله این سایت) در صورت از کار انداختن کوکی‌ها قابل دست‌یابی نخواهند بود (بعضی از کوکی‌ها برای عملیات پایه این سایت ضروری هستند). انتخاب شما می‌تواند در ترجیحات مرورگر مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد تا ترجیح شما از کاربرد کوکی‌ها توسط وب سایت مشخص شود. لطفاً در ادامه مرورگری را که استفاده می‌کنید مشخص کنید تا به صفحه تنظیمات آنها هدایت شوید و تغییر تنظیمات را انجام دهید.

 

IE